Přeskočit na hlavní obsah

Velikonoční mazanec

Velikonoce jsou největším svátkem jara. Svátkem zrození, svátkem zdobení a především svátkem tradic. Určitě každý z vás má nějaké tradice, které dodržuje. Dodržování těchto zvyků si jistojistě neseme již z dětství. To, jak jsme slavili Velikonoce jako děti, v nás určitě zanechalo nějaké vzpomínky a pocity. Jistě. Ne všechno děláme stejně jako v dětství, ale to ani nejde :)

Když jsem byla já malá, tak jsem s maminkou zdobily vajíčka tak, že jsme je vařily ve slupkách od cibule, a poté leštily špekem. Pamatuji si, že mě to vždycky ohromně bavilo, bylo to krásný, přírodní, ale přesto jsem si tenhle zvyk nepřenesla až do dospělosti. Zvláštní. Možná se k tomu letos vrátím ;) 

Zdobení bytu? To si myslím, že nechybí v žádné domácnosti. Určitě každý má doma aspoň vajíčka, zaseté obilí nebo nalepené nálepky v oknech.

Další významnou tradicí je bezpochyby pečení. V první řadě velikonoční beránek. Pečete jej? Já ano. A víte proč? Protože jako dítě jsem mu vždycky ukusovala uši :D. Recept na beránka vám vložím v následujících dnech. Dneska bych se ráda věnovala mazanci. Mazanec peču léta letoucí (no, i když přece jen je mi 28, tak to berte trošku s nadhledem ) a vždycky u nás zmizne během chviličky. Čerstvý mazanec s kouskem dobrého másla a kakao. Bez toho by nebyly Velikonoce. U mně určitě ne :). Pokud jste mazanec ještě nepekly, tento určitě zkuste, stojí za to. Moc dobře chutná a není nijak náročný. 

Recept jsem objevila kdysi dávno na stránkách Dámy. Od té doby jsem žádný jiný nezkoušela. Nebyl důvod. Těsto připravuji v domácí pekárně, poté udělám bochánek a upeču. Pro všechny, kteří by chtěli tento mazanec zkusit vkládám recept :)

Budeme potřebovat:
275 ml mléka
100 g rozpuštěného másla
3 lžíce krystalového cukru
2 lžíce vanilkového cukru
1 lžička soli
500 g polohrubé mouky
1/4 čerstvého droždí
po zvukovém signálu přidáme rozinky nebo kandované ovoce, já přidávám i krájené mandle


Poté co nám těsto nakyne, uděláme z něj bochánek a necháme dalších 20 minut kynout. Potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mandličkami. Vložíme do předem předehřáté trouby na 160°C a pečeme cca 40 minut. 

Dobrou chuť a krásné Velikonoce přeje Barča

Komentáře

  1. Baru, já jediné, co na Velikonoce peču, jsou jidáše. Ale mazanec není od věci, vánočku u nás milují, takže tohle by bylo taky hned fuč. Uvidím, jestli se mi do toho letos bude chtít :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Vidíš Raduško a já zase nepekla nikdy Jidáše :) třeba je letos zkusím...

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji, že jsi si udělal/a čas okomentovat můj článek. Vážím si toho. Hezký den Barča

Populární příspěvky z tohoto blogu

Háčkovaná čepko- čelenka

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte se k nám přidat Bandorka háčkování KLIK   Pěkný podvečer šikulky, dneska jsem pro vás sepsala návod na něco mezi čepkou a čelenkou.  Musím říct, že jsem z výsledku moc nadšená a možná ji udělám i pro sebe.  Čelenky jsou fajn, ale tohle je takové neobvyklé, není to ani čepka na drdol, protože to je o něco nižší. A protože jsem ji chtěla malinko ozdobit a aplikace by se tak úplně nehodila, stáhla jsem ji v jednom místě přízí do mašličky.  Použila jsem novinku od  VlnaHep  přízi Patty a háček č. 4. Přijde mi, že ta příze je krásně pružná a opravdu čepička skvěle sedí.  Myslela jsem, že ji budu muset v horní části zužovat, ale nebylo to potřeba. Skvěle přilnula k hlavě.  Čepičko-čelenka  je cca na obvod 53 cm, ale jak vidíte, na hlavu jsem ji dostala i já (obvod 55cm).  Stačila mi tak půlka klubíčka. Prvně si uháčkujeme lem (od lemu jsem háčkovala poprvé :) 1. řada - uháčkovala jsem si 12

Háčkované šatičky pro holčičky

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer, šikulky,  teď jsem se trošku víc zaměřila na duhová klubíčka, proto se neozývám tak často.  Některé z vás mají pocit, že mám elektrický háček. Věřte mi, že já mám pocit, že to jde všechno strašně moc pomalu.  A navíc ty velké věci tak dlouho trvají. A je pro mne super zjištění, že nezáleží na délce klubíčka, ale na tom, co zrovna háčkuju.  Pro srovnání, dámské pončo z příze Butterfly 1500 mi zabralo méně času, než mandala, na které zrovna pracuju, která bude z klubíčka 750m.  Dneska se konečně pokusím sepsat návod na dětské šatičky.  Nedávno jsem někde zahlédla diskusi o tom, že jsou všude návody jen na "malé holky".  Vzhledem k tomu, že tady mám teď docela dost klubíček, pokusím se sepsat i návod třeba na šatičky na 11 let?  Budu určitě ráda, když mi napíšete jestli by o to byl zájem.  Já mám doma 2 kluky a nev

Háčkovaný motýlek

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer sikulky,  dneska ráno jsem uviděla někde ve FB skupince takové šité motýlky a líbil se mi ten princip, jak moc byly jednoduché a proto jsem se rozhodla, že je zkusím udělat podobně, ale háčkem. Udělala jsem je mnohem menší než byly ty šité, ale právě proto, abych si je mohla pověsit na větvičku. Použila jsem nějaký zbytek příze Alize Bella Batic.  Barvičky mají krásné jemné plynulé přechody a to se mi na motýlkovi moc líbí.  Myslím ale, že je naprosto jedno, jakou přízi použijete.  Prostě využijte nějaké zbytečky.  Háček jsem si vzala č. 2. Tyto motýlky zvládne opravdu i opravdový začátečník.  Není na nich opravdu vůbec nic těžkého.  Použité zkratky: mk ... magický kruh ks ... krátký sloupek pds ... polodlouhý sloupek  ds ... dlouhý sloupek  po ... pevné oko V základu si uháčkujeme dva půlkruhy.  Je