Přeskočit na hlavní obsah

Návod na háčkovanou čepičku

Nějakou dobu jsem zvažovala, jestli má vůbec cenu tento článek psát. Nejprve jsem si říkala, že to bude super, pak ve mně zase hlodal červík, že takových návodů na čepičky je všude mraky. Ale nakonec jsem se rozhodla, že návod napíšu a vložím. Třeba ho alespoň jedna z vás vyzkouší :).

Ono se dost těžko radí, jak co háčkovat, protože jak já říkám, každá máme takový svůj určitý rukopis a co vyhovuje jedné, nemusí sedět druhé. Je pravda, že už jsem pár kamarádek naučila háčkovat a háčkují čepičky podle tohoto návodu a myslím, že všem vyhovuje. Nikomu jej nenutím, pokud vyzkoušíte, budu ráda :).

Tady je tedy návod:


  1. uháčkuji si 6 ŘO, PO spojím do kroužku
  2. 2 ŘO - jako náhrada za DS, do vzniklého kroužku uháčkujeme ještě 17 DS
  3. 2ŘO, a všechny DS zdvojíme (já píchám i do posledního očka, tzn. že máme 35 DS)
  4. 2 ŘO, háčkujeme 112, 112, 112
  5. 2 ŘO, v této řadě háčkujeme 1112, 1112, 1112
  6. 2 ŘO a háčkujeme 11112, 11112, 11112
Takto pokračujeme až do požadované velikosti placky. Někdo vypočítává průměr placky jako obvod hlavičky děleno 3,14, já se tímto neřídím. Já už dělám čepičky od oka. Takže pokud opravdu začínáte, měřte podle vzorečku.

Až máme požadovaný průměr, už nepřidáváme a jedeme po celém obvodu 11111111. POZOR!!! Já ve chvíli když už nepřidávám nepíchám do posledního očka - čepička by vám v místě švu šla do špičky. Doháčkujeme do požadované délky. 

Čepičku zakončuji třemi řadami krátkých sloupků, aby byl lem pevnější. 

Ještě jedna rada na závěr. Pokud moc utahujete a čepička se vám bude kroutit, doporučuji buď ubrat počet DS na začátku (třeba 15) nebo v první řadě nepřidávat 22222, ale 121212. Tohle se dost těžko radí. Na tohle není správná rovnice. Prostě musíte vyzkoušet, co vám a vašemu "rukopisu" nejlépe vyhovuje. A víte, co říkám holkám, které začínají háčkovat a zlobí se, že zase musí párat??? Že právě tím páráním se učí háčkovat. Někdo nepáře. Já jsem příliš velký detailista na to, abych někde nechávala chyby, o kterých vím. Nemohla bych spát, kdybych věděla, že jedno očko tam je navíc nebo naopak chybí :). Za těch pár let jsem se napárala celkem dost. Ale myslím si, že to je právě to, co mě posouvá dál.

Takže kdo budete zkoušet, hodně štěstí a ať se dílko podaří

BarčaKomentáře

  1. Baru, myslím, že pokud si nědo oblíbí tvůj blog, bude rád, že tu máš nejen recepty, ale i návody a to od toho nejjednoduššího :-) Jen tak dál!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji, že jsi si udělal/a čas okomentovat můj článek. Vážím si toho. Hezký den Barča

Populární příspěvky z tohoto blogu

Háčkovaná čepko- čelenka

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte se k nám přidat Bandorka háčkování KLIK   Pěkný podvečer šikulky, dneska jsem pro vás sepsala návod na něco mezi čepkou a čelenkou.  Musím říct, že jsem z výsledku moc nadšená a možná ji udělám i pro sebe.  Čelenky jsou fajn, ale tohle je takové neobvyklé, není to ani čepka na drdol, protože to je o něco nižší. A protože jsem ji chtěla malinko ozdobit a aplikace by se tak úplně nehodila, stáhla jsem ji v jednom místě přízí do mašličky.  Použila jsem novinku od  VlnaHep  přízi Patty a háček č. 4. Přijde mi, že ta příze je krásně pružná a opravdu čepička skvěle sedí.  Myslela jsem, že ji budu muset v horní části zužovat, ale nebylo to potřeba. Skvěle přilnula k hlavě.  Čepičko-čelenka  je cca na obvod 53 cm, ale jak vidíte, na hlavu jsem ji dostala i já (obvod 55cm).  Stačila mi tak půlka klubíčka. Prvně si uháčkujeme lem (od lemu jsem háčkovala poprvé :) 1. řada - uháčkovala jsem si 12

Háčkované šatičky pro holčičky

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer, šikulky,  teď jsem se trošku víc zaměřila na duhová klubíčka, proto se neozývám tak často.  Některé z vás mají pocit, že mám elektrický háček. Věřte mi, že já mám pocit, že to jde všechno strašně moc pomalu.  A navíc ty velké věci tak dlouho trvají. A je pro mne super zjištění, že nezáleží na délce klubíčka, ale na tom, co zrovna háčkuju.  Pro srovnání, dámské pončo z příze Butterfly 1500 mi zabralo méně času, než mandala, na které zrovna pracuju, která bude z klubíčka 750m.  Dneska se konečně pokusím sepsat návod na dětské šatičky.  Nedávno jsem někde zahlédla diskusi o tom, že jsou všude návody jen na "malé holky".  Vzhledem k tomu, že tady mám teď docela dost klubíček, pokusím se sepsat i návod třeba na šatičky na 11 let?  Budu určitě ráda, když mi napíšete jestli by o to byl zájem.  Já mám doma 2 kluky a nev

Háčkovaný motýlek

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer sikulky,  dneska ráno jsem uviděla někde ve FB skupince takové šité motýlky a líbil se mi ten princip, jak moc byly jednoduché a proto jsem se rozhodla, že je zkusím udělat podobně, ale háčkem. Udělala jsem je mnohem menší než byly ty šité, ale právě proto, abych si je mohla pověsit na větvičku. Použila jsem nějaký zbytek příze Alize Bella Batic.  Barvičky mají krásné jemné plynulé přechody a to se mi na motýlkovi moc líbí.  Myslím ale, že je naprosto jedno, jakou přízi použijete.  Prostě využijte nějaké zbytečky.  Háček jsem si vzala č. 2. Tyto motýlky zvládne opravdu i opravdový začátečník.  Není na nich opravdu vůbec nic těžkého.  Použité zkratky: mk ... magický kruh ks ... krátký sloupek pds ... polodlouhý sloupek  ds ... dlouhý sloupek  po ... pevné oko V základu si uháčkujeme dva půlkruhy.  Je