Přeskočit na hlavní obsah

Taška přes rameno

Není to tak dávno, co se na českém trhu objevila háčkovací příze Zpagetti od Hoookedu. Ale kdyby se jen objevila. Ona strhla obrovskou vlnu zájmu. Následně se daly sehnat i tak zvané České hobby špagáty. A protože jsem holka zvídavá, musela jsem si i já nakoupit pár klubíček tohoto druhu a vyzkoušet, co všechno se z toho dá umotat. Znáte to taky? Musíte to mít, i když ještě nevíte, co z toho vznikne? Já jsem sysel obecný, několik klubíček mi ještě stále leží doma, proto jsem se rozhodla, že pro vás udělám pár návodů právě z tohoto druhu příze.

Dneska půjde o kabelku háčkovanou z hobby špagátů. Když už jsem je doma měla, tak jsem je chtěla zpracovat, protože jedno klubíčko zabere asi tolik místa, co deset klubíček bavlněné příze. Původně jsem chtěla vyzkoušet puff, ale ještě jsem se k němu nedostala. A tak jsem se pustila alespoň do kabelky. Háčkovala jsem ji už asi před rokem, tak snad si vzpomenu na návod :).

Potřebovala jsem dvě klubíčka černých špagátů, háček velikosti 10 a následně knoflíky na ozdobení - způsob zdobení si samozřejmě můžete zvolit podle sebe.

Nejprve jsem si uháčkovala 23 řo. Na kolik začnete si můžete zvolit sami podle toho, jakou chcete velikost. Uháčkovala jsem 1 řo jako na začátku každé další řady a řetízek obháčkovala kolem dokola polodlouhými sloupky - pozor v rohu jsem háčkovala 3 pds. Řadu jsem ukončila pevným okem a v další řadě jsem už háčkovala do každého pds z předchozí řady. Pokud chcete mít kabelku ve stejném vzoru jako já, píchejte pouze za zadní nit. Bude vám to dělat jakoby tu čárku. A stejným způsobem pokračujeme až do požadované výšky kabelky. V mém případě šlo o celkem 16 řad. Pozor, u pds se vám bude stáčet šev. Já se snažím, aby byl rovný a to tím způsobem, že v jedné řadě vynechám první pds a píchám jakoby do úplně posledního a v další řadě zase píchám do prvního a poslední vynechávám. Až budete mít požadovanou délku, práci neukončujte (teda pokud vám vyšel konec tak, abyste uháčkovaly ucho v patřičném místě.

Já ucho háčkovala tak, že jsem udělala 1 řo a 9 pds, opět řo a vracím se zpět, přičemž první pds vynechám - tzn 8 pds. V další řadě opět první vynechám a opět háčkuji pds. Tímto způsobem jsem ubírala, dokud jsem neměla 1 řo a 5 pds. a teď už háčkujeme stále dokola až do požadované délky ucha. Musíte si jej udělat malinko kratší. Příze trošku povolí. A na konci ucha musíme opět přidat pds. A to tím způsobem, že zdvojíme každý první pds. Opět na konci musíme mít 1 řo a 9 pds. Ucho ukončíme po a přišijeme ke kabelce.  No a nyní už jen ozdobíme. Pokud chcete použít podobné knoflíky, jako já, můžete je koupit v krámku.

Doufám, že je návod srozumitelný. Pokud byste si s něčím nevěděly rady, určitě se ozvěte, ráda vám poradím.

Použité zkratky:

po ... pevné oko
řo ... řetízkové oko
pds ... pevný sloupek

Úspěšnou tvorbu vám přeje Barča

P.S. Kdyby měl někdo zájem a neuměl háčkovat, ozvěte se :)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Háčkovaná čepko- čelenka

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte se k nám přidat Bandorka háčkování KLIK   Pěkný podvečer šikulky, dneska jsem pro vás sepsala návod na něco mezi čepkou a čelenkou.  Musím říct, že jsem z výsledku moc nadšená a možná ji udělám i pro sebe.  Čelenky jsou fajn, ale tohle je takové neobvyklé, není to ani čepka na drdol, protože to je o něco nižší. A protože jsem ji chtěla malinko ozdobit a aplikace by se tak úplně nehodila, stáhla jsem ji v jednom místě přízí do mašličky.  Použila jsem novinku od  VlnaHep  přízi Patty a háček č. 4. Přijde mi, že ta příze je krásně pružná a opravdu čepička skvěle sedí.  Myslela jsem, že ji budu muset v horní části zužovat, ale nebylo to potřeba. Skvěle přilnula k hlavě.  Čepičko-čelenka  je cca na obvod 53 cm, ale jak vidíte, na hlavu jsem ji dostala i já (obvod 55cm).  Stačila mi tak půlka klubíčka. Prvně si uháčkujeme lem (od lemu jsem háčkovala poprvé :) 1. řada - uháčkovala jsem si 12

Háčkované šatičky pro holčičky

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer, šikulky,  teď jsem se trošku víc zaměřila na duhová klubíčka, proto se neozývám tak často.  Některé z vás mají pocit, že mám elektrický háček. Věřte mi, že já mám pocit, že to jde všechno strašně moc pomalu.  A navíc ty velké věci tak dlouho trvají. A je pro mne super zjištění, že nezáleží na délce klubíčka, ale na tom, co zrovna háčkuju.  Pro srovnání, dámské pončo z příze Butterfly 1500 mi zabralo méně času, než mandala, na které zrovna pracuju, která bude z klubíčka 750m.  Dneska se konečně pokusím sepsat návod na dětské šatičky.  Nedávno jsem někde zahlédla diskusi o tom, že jsou všude návody jen na "malé holky".  Vzhledem k tomu, že tady mám teď docela dost klubíček, pokusím se sepsat i návod třeba na šatičky na 11 let?  Budu určitě ráda, když mi napíšete jestli by o to byl zájem.  Já mám doma 2 kluky a nev

Háčkovaný motýlek

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer sikulky,  dneska ráno jsem uviděla někde ve FB skupince takové šité motýlky a líbil se mi ten princip, jak moc byly jednoduché a proto jsem se rozhodla, že je zkusím udělat podobně, ale háčkem. Udělala jsem je mnohem menší než byly ty šité, ale právě proto, abych si je mohla pověsit na větvičku. Použila jsem nějaký zbytek příze Alize Bella Batic.  Barvičky mají krásné jemné plynulé přechody a to se mi na motýlkovi moc líbí.  Myslím ale, že je naprosto jedno, jakou přízi použijete.  Prostě využijte nějaké zbytečky.  Háček jsem si vzala č. 2. Tyto motýlky zvládne opravdu i opravdový začátečník.  Není na nich opravdu vůbec nic těžkého.  Použité zkratky: mk ... magický kruh ks ... krátký sloupek pds ... polodlouhý sloupek  ds ... dlouhý sloupek  po ... pevné oko V základu si uháčkujeme dva půlkruhy.  Je