Přeskočit na hlavní obsah

Nemáte dýni? Nevadí....


Všude a všichni teď dlabou dýně, taky se na to chystám :). Ale v první řadě by mě zajímalo jestli slavíte Halloween. Můj manžel americké svátky neuznával, neměl je rád. Jednou jsme zavedli rozhovor na téma, proč bychom je vlastně my Češi měli slavit. Odpověď pro mně je jednoduchá.
Protože mají určitou symboliku.
Vždyť co můžete s dětmi vytvářet na dušičky? Věnec na hrob? Kříž? A na 1. listopadu si udělat procházku na hřbitov? Tohle je pro mně morbidní.
Mně se jako lepší varianta prostě jeví vydlabat si s dětmi dýni, z jejího obsahu něco uvařit či upéct. Udělat si muffinky s čarodějnickým kloboukem a zelené slizové pití jako jedový lektvar. Tohle je pro děti zážitek.


Tohle je pro mně jako pro kreativce svátek. A je mi jedno, jestli je ruský, polský nebo americký. Ten stejný případ tu totiž máme s Valentýnem. Kdo jej nechce slavit, ať ho neslaví. Na MDŽ se ženám přinesl karafiát a tím to skončilo. Co je špatného na tom, že chcete své polovičce dát přáníčko se srdíčkem, protože ji milujete a nebo čokoládové srdce? A proč zrovna to musí být na Valentýna 14. února? Vánoce přece taky slavíme zrovna 24. prosince a nikdo neřeší, proč si musíme dávat dárky zrovna ten daný den.Každopádně :) ... ať si slaví každý to, co se mu líbí. Nikdo nikoho do ničeho přece nenutí. Mně se vydlabané dýně líbí, baví mě i veškeré symboliky Haloweenu. Baví i mé děti a v globálu nám to dává příležitost účelně spolu trávit čas při tvoření.

A protože na dýni máme ještě chvilku čas, vydlabala jsem pro děti zatím jen na ochutnávku pomeranč :)
Vydlabat sice tu dužinu nebylo nejlehčí, ale zadařilo se a děti usínaly u rozsvíceného pana pomeranče.


Kupte si velký pomeranč - čím větší tím lepší, protože čajová svíčka má vysoký plamínek (nebo mě teď napadlo, že můžete dovnitř dát i takovou tu umělou čajovou svíčku na baterku ;). Ukrojíme špičku pomeranče a vydlabeme dužinu. Poté si předkreslíme tvar obličeje na kůru a vyřežeme - já jsem použila skalpel, protože nožem by se to vyřezávalo asi špatně. 


Pak už jen vložíme svíčku a zapálíme :)


Přeji vám krásný zbytek dne a pokud se rozhodnete mi napsat, jak to máte s těmi americkými svátky vy, budu ráda :)

Barča

Komentáře

 1. Baru, pan pomeranč vypadá dobře. Halloween nijak zvlášť neslavíme, ale dýně dlabeme ... a máš pravdu, pro děti je tento svátek rozhodně zajímavější.
  Krásný den ... Věra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věru moc děkuji za komentář i za tvou odpověď :) A taky ho nijak extra neslavíme, ale do výzdoby klidně pár prvků Haloweenu zařazuji bez výčitek :) krásný den :) Barča

   Vymazat
 2. Baru, asi máš pravdu, proč si nevydlabat dýni, neudělat si strašidlo, neupéct si strašidelný zakrvavený prsty, že? Já se teda přiznám, že Valentýna nějak nemusím, udělá mi víc radost kytička přinesená 'jen tak", ale když je na Valentýna, tak ji teda do koše určitě nehodím. Takže asi tak.
  Pěkný den Majka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě Maru :) jestli na Valentýna nebo jen tak... lepší než vůbec, že :) :D ? Tobě taky hezký den :) Barča

   Vymazat
  2. jasně, a když už je úplně nejhůř, tak si umím koupit kytku i sama. :)

   Vymazat
  3. Máji, já chodím pravidelně co 14 dnů na gerbery do Lidlu ;)

   Vymazat
 3. Zajímavý článek - se vším souhlasím :)
  A malá poznámka k dýni - vydlabaný vnitřek se vyhazuje, na vaření se z dýní používá právě to tvrdé, co je pod slupkou :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věru, děkuji :) mmj dýni jsme ještě nedlabali, takže jsem po tom zatím nepátrala, díky za radu :D

   Vymazat
 4. Baru, máš naprostou pravdu...já ve škole učím a mně se Halloween vysloveně líbí..Protože se ale názor lidí a rodičů ve škole různí, tak vždycky ve škole dělám 31. 10. tzv. Strašidelný den..a je pravda, že si to každoročně užijeme..Letos budeme barvit trička, děti si odnesou strašidelné výrobky, které celý říjen vytváříme..a že jich je - netopýry, strašáky, pavouky, duchy..Mně se to prostě líbí a dnešním dětem taky...Měj se krásně..Inka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inuško, to jsem ráda, že nejsem sama komu se to líbí a kdo to nezamítá :) Myslím, že lepší pavoučci a dýně než děti bezmezně nechat hledět na telku. Taky se měj krásně a děkuji ti za názor :) B.

   Vymazat
 5. Baru, a já si celou dobu myslela, že je to dýně :D Máš to moc krásné, včetně fotek! Jinak my jsme ti, kteří americké svátky neslavíme. Na Valentýna slavíme narozeniny Pepánka, ale dýni už jsme měli taky vydlabanou. Prostě si většinou vezmeme to, co se nám líbí, ale svátek jako takový neslavíme. Pap a keásné odpoledne !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radu vidíš :) a on je to pan pomeranč :) děkuji moc za pochvalu, moc mě těší :-* B.

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji, že jsi si udělal/a čas okomentovat můj článek. Vážím si toho. Hezký den Barča

Populární příspěvky z tohoto blogu

Háčkované šatičky pro holčičky

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer, šikulky,  teď jsem se trošku víc zaměřila na duhová klubíčka, proto se neozývám tak často.  Některé z vás mají pocit, že mám elektrický háček. Věřte mi, že já mám pocit, že to jde všechno strašně moc pomalu.  A navíc ty velké věci tak dlouho trvají. A je pro mne super zjištění, že nezáleží na délce klubíčka, ale na tom, co zrovna háčkuju.  Pro srovnání, dámské pončo z příze Butterfly 1500 mi zabralo méně času, než mandala, na které zrovna pracuju, která bude z klubíčka 750m.  Dneska se konečně pokusím sepsat návod na dětské šatičky.  Nedávno jsem někde zahlédla diskusi o tom, že jsou všude návody jen na "malé holky".  Vzhledem k tomu, že tady mám teď docela dost klubíček, pokusím se sepsat i návod třeba na šatičky na 11 let?  Budu určitě ráda, když mi napíšete jestli by o to byl zájem.  Já mám doma 2 kluky a nev

Háčkovaná čepko- čelenka

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte se k nám přidat Bandorka háčkování KLIK   Pěkný podvečer šikulky, dneska jsem pro vás sepsala návod na něco mezi čepkou a čelenkou.  Musím říct, že jsem z výsledku moc nadšená a možná ji udělám i pro sebe.  Čelenky jsou fajn, ale tohle je takové neobvyklé, není to ani čepka na drdol, protože to je o něco nižší. A protože jsem ji chtěla malinko ozdobit a aplikace by se tak úplně nehodila, stáhla jsem ji v jednom místě přízí do mašličky.  Použila jsem novinku od  VlnaHep  přízi Patty a háček č. 4. Přijde mi, že ta příze je krásně pružná a opravdu čepička skvěle sedí.  Myslela jsem, že ji budu muset v horní části zužovat, ale nebylo to potřeba. Skvěle přilnula k hlavě.  Čepičko-čelenka  je cca na obvod 53 cm, ale jak vidíte, na hlavu jsem ji dostala i já (obvod 55cm).  Stačila mi tak půlka klubíčka. Prvně si uháčkujeme lem (od lemu jsem háčkovala poprvé :) 1. řada - uháčkovala jsem si 12

Háčkovaný motýlek

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer sikulky,  dneska ráno jsem uviděla někde ve FB skupince takové šité motýlky a líbil se mi ten princip, jak moc byly jednoduché a proto jsem se rozhodla, že je zkusím udělat podobně, ale háčkem. Udělala jsem je mnohem menší než byly ty šité, ale právě proto, abych si je mohla pověsit na větvičku. Použila jsem nějaký zbytek příze Alize Bella Batic.  Barvičky mají krásné jemné plynulé přechody a to se mi na motýlkovi moc líbí.  Myslím ale, že je naprosto jedno, jakou přízi použijete.  Prostě využijte nějaké zbytečky.  Háček jsem si vzala č. 2. Tyto motýlky zvládne opravdu i opravdový začátečník.  Není na nich opravdu vůbec nic těžkého.  Použité zkratky: mk ... magický kruh ks ... krátký sloupek pds ... polodlouhý sloupek  ds ... dlouhý sloupek  po ... pevné oko V základu si uháčkujeme dva půlkruhy.  Je