Přeskočit na hlavní obsah

Jablečný koláč


Krásné pondělní všem,

tak jsem vám o víkendu chtěla hodit recept na jablečný koláč, ale protože PC měl "bebinko", musel na operaci. Takže jsem ani nic nenapsala ani nenafotila, ale hnedka to napravím. 

Minulý týden jsme tady měli soutěž o knížku Kosprd a Telecí, během dneška vyhlásím vítěze. Přes den si vypíšu jména zůčastněných a večer, až se Matýsek vrátí ze školky, nechám ho losovat. Takže sledujte blog a dneska večer se můžete těšit na jednoho šťastlivce.


Jablečný koláč, který dneska pro vás mám, jsem dělala už podruhé. Poprvé jsem ho nestihla vyfotit a vypadalo to, že tentokrát budu mít také smůlu, ale naštěstí jsem jeden kousek vybojovala. 

Já jsem použila formu na koláč o průměru 28 cm. 

Budete potřebovat:

500g listového těsta
75g strouhanky
75g třtinového cukru

2 větší jablíčka
10g másla
skoicový cukr 
1 lžíce krystalového cukru

V první řadě jsem si máslem a hrubou moukou vymastila a vysypala formu, rozválela jsem si těsto a rozprostřela jej po dně a bocích formy. Snažte se, aby byla přibližně stejně tlustá vrstva ve všech místech. 

Strouhanku osmahneme na sucho na pánvi, až nám trošku zezlátne, přidáme třtinový cukr a téměř ihned odstavíme. Necháme vychladnout.

Mezitím si oloupeme a vyjadřincujeme jablíčka a nakrájíme na tenké plátky. Poté strouhanku nasypeme na listové těsto a poklademe jablky. Na závěr jsem jablíčka potřela rozpuštěným máslem a potřela jsem také kraje těsta. Posypala skořicovým cukrem a dala do trouby. 

Troubu máme předehřátou na 180° C a pečeme 20 minut. Poté koláč vytáhneme, posypeme cukrem a dáme ještě na 15 minut do trouby.  Cukr nám na koláči krásně zkaramelizuje.

Dobrou chuť Barča
Komentáře

  1. Mňam Baru, jablíčkový koláč nemůže nikdy zklamat. A ať má Matýsek šťastnou ručku.
    Přeji krásný den, v Brně je pod mrakem, ale docela teplo. Majka

    OdpovědětVymazat
  2. Máji, děkuji, tenhle je opravdu dobrý :) a to moc jablíčkové věci nemusím. Tady je taky pod mrakem, nebo tak nějak polojasno a 17 stupňů. Vyřídím mu to, zrovna jdu vypisovat, pěkný den Barča

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Děkuji, že jsi si udělal/a čas okomentovat můj článek. Vážím si toho. Hezký den Barča

Populární příspěvky z tohoto blogu

Háčkované šatičky pro holčičky

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer, šikulky,  teď jsem se trošku víc zaměřila na duhová klubíčka, proto se neozývám tak často.  Některé z vás mají pocit, že mám elektrický háček. Věřte mi, že já mám pocit, že to jde všechno strašně moc pomalu.  A navíc ty velké věci tak dlouho trvají. A je pro mne super zjištění, že nezáleží na délce klubíčka, ale na tom, co zrovna háčkuju.  Pro srovnání, dámské pončo z příze Butterfly 1500 mi zabralo méně času, než mandala, na které zrovna pracuju, která bude z klubíčka 750m.  Dneska se konečně pokusím sepsat návod na dětské šatičky.  Nedávno jsem někde zahlédla diskusi o tom, že jsou všude návody jen na "malé holky".  Vzhledem k tomu, že tady mám teď docela dost klubíček, pokusím se sepsat i návod třeba na šatičky na 11 let?  Budu určitě ráda, když mi napíšete jestli by o to byl zájem.  Já mám doma 2 kluky a nev

Háčkovaná čepko- čelenka

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte se k nám přidat Bandorka háčkování KLIK   Pěkný podvečer šikulky, dneska jsem pro vás sepsala návod na něco mezi čepkou a čelenkou.  Musím říct, že jsem z výsledku moc nadšená a možná ji udělám i pro sebe.  Čelenky jsou fajn, ale tohle je takové neobvyklé, není to ani čepka na drdol, protože to je o něco nižší. A protože jsem ji chtěla malinko ozdobit a aplikace by se tak úplně nehodila, stáhla jsem ji v jednom místě přízí do mašličky.  Použila jsem novinku od  VlnaHep  přízi Patty a háček č. 4. Přijde mi, že ta příze je krásně pružná a opravdu čepička skvěle sedí.  Myslela jsem, že ji budu muset v horní části zužovat, ale nebylo to potřeba. Skvěle přilnula k hlavě.  Čepičko-čelenka  je cca na obvod 53 cm, ale jak vidíte, na hlavu jsem ji dostala i já (obvod 55cm).  Stačila mi tak půlka klubíčka. Prvně si uháčkujeme lem (od lemu jsem háčkovala poprvé :) 1. řada - uháčkovala jsem si 12

Háčkovaný motýlek

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer sikulky,  dneska ráno jsem uviděla někde ve FB skupince takové šité motýlky a líbil se mi ten princip, jak moc byly jednoduché a proto jsem se rozhodla, že je zkusím udělat podobně, ale háčkem. Udělala jsem je mnohem menší než byly ty šité, ale právě proto, abych si je mohla pověsit na větvičku. Použila jsem nějaký zbytek příze Alize Bella Batic.  Barvičky mají krásné jemné plynulé přechody a to se mi na motýlkovi moc líbí.  Myslím ale, že je naprosto jedno, jakou přízi použijete.  Prostě využijte nějaké zbytečky.  Háček jsem si vzala č. 2. Tyto motýlky zvládne opravdu i opravdový začátečník.  Není na nich opravdu vůbec nic těžkého.  Použité zkratky: mk ... magický kruh ks ... krátký sloupek pds ... polodlouhý sloupek  ds ... dlouhý sloupek  po ... pevné oko V základu si uháčkujeme dva půlkruhy.  Je