Přeskočit na hlavní obsah

Tohle už snad není ani retro


Retro je teď hrozně in. Retro prostě opět přišlo do módy. Já osobně retro můžu. Ale odtud potud. Co je to vlastně retro. Vše co bylo? To je i včerejší den nebo také předchozí minuta. Někdy mám pocit, že je retro i to, co si ještě retrem býti nezaslouží.
Ale. Proč tady takhle filozofuji. Kam až to retro sahá? První republika je také retro? To se mi vnitřně bije. Ale možná se mýlím. 
Dnes večer se mi (již podruhé - s pýchou píšu) dostala do rukou kuchařka maminky mého tchána. Nevím, co k tomu napsat. Neumím ten pocit asi ani vyjádřit slovy. Držet v ruce ručně psanou, neskutečně starou, kouzlem naplněnou kuchařku, bylo pro mne vyjímečné a kouzelné. Více než dvě hodiny jsem v ní listovala tam a zpátky. A rozhodně né proto, že by v ní bylo málo receptů. Ten starý papír, ten pohled na písmo inkoustem "kreslené" a ta slova pro mne neznámá, mne stalovali pořád zpět. Tolik slov, ke kterým bych neznala význam jsem dlouho neviděla. Dokonce ani strýček google neporadil. Takže některé recepty zůstávají v nevědomosti. 
Jedno vím jistě. Lákalo by mne tuhle kuchařku vzít a vyzkoušet jeden recept po druhém. Spousta receptů by pravděpodobně byla překvapením až do úplného konce. 
Třeba se někdy zadaří a já vyzkouším alespoň pár kouzel z této kouzelné knihy. Pro pokochání vkládám pár foteček pro ty z vás, které už nemáte šanci se k takovýmto pokladům dostat. 
Přeji vám krásný zbytek tropického víkendu
Barča

Komentáře

 1. Baru, i já mám moc ráda stařičké věci, ale slovo retro u nás nefrčí.
  Myslím si také, že jsi v ruce držela poklad a moc ti přeji, aby přišla ta chvíle a ty jsi mohla některý vzácný recept vyzkoušet. Určitě pak dáš vědět s jakým výsledkem. :-)
  Měj se moc hezky. Z.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeni, děkuji, ofotila jsem si z ní pár receptů na perník, tak zkusím a uvidím :)
   ale pšššt
   Dám vědět Barča

   Vymazat
 2. Baru, taky si myslím, že tohle není retro, ale to je celkem fuk. Máš doma opravdu poklad. přesně takhle psala moje babička, nádherně. Jen její kuchařku nemám, bohužel nejsme v rodině všichni stejní nadšenci všeho s duší.
  krásný den Majka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máji, děkuji, miluji tohle písmo, moje mamka i taťka se jednu dobu zabývali "krasopísmem". Pamatuji si, že jsme měli i knihu, ale to už je nějaký ten pátek zpátky. Mně to taky láká, ale vzhledem k tomu, že bych potřebovala ty dny nafouknout.... nějak není kdy :)
   Máji, u nás taky ne e. Ulovila jsem si od jednoho pána bedny, který jsem si opravila a babička hned, že jsem sběrač a tahám domů bordel a tak, no :( že to mám po taťkově dědečkovi. Nenaděláš nic :D
   Pěkný zbytek týdne Barča

   Vymazat
 3. Stejně psala i moje babička...Cvibak předpokládám, že je sviboh - tak zas moje druhá babička říkala třené buchtě... Ivča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ivi, no, cvibak jsem dogooglila, že by mohl být nějaký piškot, takže to tak asi bude :) ale víc google nenašel :)

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji, že jsi si udělal/a čas okomentovat můj článek. Vážím si toho. Hezký den Barča

Populární příspěvky z tohoto blogu

Háčkované šatičky pro holčičky

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer, šikulky,  teď jsem se trošku víc zaměřila na duhová klubíčka, proto se neozývám tak často.  Některé z vás mají pocit, že mám elektrický háček. Věřte mi, že já mám pocit, že to jde všechno strašně moc pomalu.  A navíc ty velké věci tak dlouho trvají. A je pro mne super zjištění, že nezáleží na délce klubíčka, ale na tom, co zrovna háčkuju.  Pro srovnání, dámské pončo z příze Butterfly 1500 mi zabralo méně času, než mandala, na které zrovna pracuju, která bude z klubíčka 750m.  Dneska se konečně pokusím sepsat návod na dětské šatičky.  Nedávno jsem někde zahlédla diskusi o tom, že jsou všude návody jen na "malé holky".  Vzhledem k tomu, že tady mám teď docela dost klubíček, pokusím se sepsat i návod třeba na šatičky na 11 let?  Budu určitě ráda, když mi napíšete jestli by o to byl zájem.  Já mám doma 2 kluky a nev

Háčkovaná čepko- čelenka

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte se k nám přidat Bandorka háčkování KLIK   Pěkný podvečer šikulky, dneska jsem pro vás sepsala návod na něco mezi čepkou a čelenkou.  Musím říct, že jsem z výsledku moc nadšená a možná ji udělám i pro sebe.  Čelenky jsou fajn, ale tohle je takové neobvyklé, není to ani čepka na drdol, protože to je o něco nižší. A protože jsem ji chtěla malinko ozdobit a aplikace by se tak úplně nehodila, stáhla jsem ji v jednom místě přízí do mašličky.  Použila jsem novinku od  VlnaHep  přízi Patty a háček č. 4. Přijde mi, že ta příze je krásně pružná a opravdu čepička skvěle sedí.  Myslela jsem, že ji budu muset v horní části zužovat, ale nebylo to potřeba. Skvěle přilnula k hlavě.  Čepičko-čelenka  je cca na obvod 53 cm, ale jak vidíte, na hlavu jsem ji dostala i já (obvod 55cm).  Stačila mi tak půlka klubíčka. Prvně si uháčkujeme lem (od lemu jsem háčkovala poprvé :) 1. řada - uháčkovala jsem si 12

Háčkovaný motýlek

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer sikulky,  dneska ráno jsem uviděla někde ve FB skupince takové šité motýlky a líbil se mi ten princip, jak moc byly jednoduché a proto jsem se rozhodla, že je zkusím udělat podobně, ale háčkem. Udělala jsem je mnohem menší než byly ty šité, ale právě proto, abych si je mohla pověsit na větvičku. Použila jsem nějaký zbytek příze Alize Bella Batic.  Barvičky mají krásné jemné plynulé přechody a to se mi na motýlkovi moc líbí.  Myslím ale, že je naprosto jedno, jakou přízi použijete.  Prostě využijte nějaké zbytečky.  Háček jsem si vzala č. 2. Tyto motýlky zvládne opravdu i opravdový začátečník.  Není na nich opravdu vůbec nic těžkého.  Použité zkratky: mk ... magický kruh ks ... krátký sloupek pds ... polodlouhý sloupek  ds ... dlouhý sloupek  po ... pevné oko V základu si uháčkujeme dva půlkruhy.  Je