Přeskočit na hlavní obsah

Veledílo?



Ve včerejším článku jsem vám slíbila, že dneska se pochlubím dekou, kterou jsem háčkovala. Myslím si, že za dobu, co háčkuji byla tohle asi největší moje práce. Mohly by jí konkurovat ponča, ale u těch už si nepamatuji, kolik času mi zabraly. 

Deka byla vánočním dárkem, který jsem sice předávala malinko se zpožděním, ale vzhledem k tomu, že kamarádka bydlí ode mně kousek dál, tak to nebyla zase až taková tragédie :). Myslela jsem si, že ji stihnu dříve, ale musela jsem to prokládat povinnostma. Dlouho jsem přemýšlela,jaký použít materiál. První myšlenka, aby to bylo něco tlustého a rychle to přibývalo, byla rychle zavrhnuta, protože jsem deku nechtěla odfláknout. Poté jsem taky řešila, aby to neměnilo po vyprání tvar, trošku to hřálo a hlavně, aby se to nezežmolkovalo. A nakonec jsem vybrala přízi Mercan. Opravdu neskutečně příjemná příze. Měkkounká. Ňuňací.



Objednala jsem dva celé balíky a pustila se do práce. Uháčkovala jsem 10 řad a zjistila, že to je jen 105 centimetrů, ovšem já chtěla 120, takže? Jsem vzala konec příze a zase jsem to celé vypárala - celé ne, první řadu jsem nechala a přidala k ní několik dlouhých sloupků. Byly chvíle, kdy už jsem to nechtěla ani vidět. Byly chvíle, kdy jsem od povinností utíkala k dece, abych mohla alespoň na chvilku vypnout a jen háčkovat - dlouhý sloupek - řetízkové oko - dlouhý sloupek a znova dlouhý sloupek - řetízkové oko.... 

Přiznám se, že někdy jsem měla pocit, že to snad vůbec nepřibývá. Počítala jsem co dvě řady kolik už mám uháčkováno. Kolik ještě musím uháčkovat. Počítala jsem pořád. Přála jsem si, abych už konečně byla alespoň za půlkou, ale když jsem se za ni dostala, jediný rozdíl co byl, byl ten, že jsem počítala stále více a více řad. Pořád dokola. I když jsem věděla že mám před sebou minimálně ještě 80 řad. Počítala jsem. Poté došla příze, takže jsem musela doobjednat. Modlila jsem se, aby to nebyla jiná šarže a pasovalo to. Naštěstí to vyšlo.




Ve výsledku má deka 120 x 190 centimetrů. Padlo na ni 11,5 klubíčka příze. To znamená, že je na ni použito skoro 3 kilometry příze. Jedna řada mi zabrala cca 20 minut. Celkem tedy asi 65 hodin čisté práce i s obháčkováním. Když jsem to pak počítala, tak jsem si říkala, že to není zas až tak moc. Ale je :). Původně jsem si myslela, že udělám i sobě. Teda původně jsem ji chtěla dělat sobě. Ale smetanová Mercan nebyla dostupná, tak jsem vzala červenou a potěšila kamarádku, která kdysi, když jsem tuhle deku háčkovala pro miminko do kočárku prohlásila, že tuhle deku si jednou uháčkuje. Ale to bych jí nesměla znát. Tak jsem jí trošku pomohla. Ještě den před předáním jsem si z ní dělala srandu a posílala jí návod na háčkovaný čtvereček s textem "to kdyby sis chtěla někdy uháčkovat deku". A ona mi odepsala: "haha". Já jí napsala, že bude mít příležitost, protože ode mne na Vánoce dostane klubíčka. To že ta klubíčka budou zpracovaná, jsem ale už nenapsala. 




V závěru vám musím říct, že z té deky mám obrovskou radost. Zaprvé proto, že se mi povedla. Zadruhé proto, že udělala radost. A zatřetí - proto, že já nikdy nebyla člověk, který by u něčeho douho vydržel a dokončit tohle veledílo.... to je úplně nepochopitelný.

Přeji vám krásný zbytek večera, příjemné počteníčko a pokochání a zítra vám hodím návod na něco co jsem dneska vymyslela pro moje chlapečky :) 

P.S. pokud by deku chtěl někdo zkusit, náod najdete ve starším článku.





Ahoj Barča

Komentáře

 1. nádherná práce, měla jsem možnost vidět na živo a taková deka by se mi taky líbila, věřím, že kamarádka byla spokojená :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikol, byla :) A jak ji štěpa miloval, pořád se s ní zakrýval, jak jsem háčkovala

   Vymazat
 2. Pěkná deka, časová náročnost však ohromující. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) tomu se říká efektivní využití času :D kdybych jen seděla a hleděla na telku čas by plynul stejně :)

   Vymazat
 3. Barčo, krásná práce a úplně rozumím tomu, že nevznikla najednou, také se stěhuju od jednoho k druhému, hezký den,
  Marcela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marci, to je potřeba ;) Tobě také hezký den B.

   Vymazat
 4. Baru, když jsem ten článek u deky četla, normálně jsem měla husí kůži. Víš z čeho? když jsem si představila tu práci, ten čas. Já jsem děsně netrpělivý člověk a jak něco trvá dýl než dva dny, tak to vzdávám a někdy, ale jen fakt někdy a za hodně dlouho se k tomu třeba vrátím. Máš můj velký obdiv. Deka je překrásná a ta radost, ta musela být.
  Majka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máji, já jsem na tom právě dost podobně, ale tady jsem měla ten hnací motor, že to udělá někomu radost. Možná kdybych jí dělala sama sobě, nikdy bych ji nedodělala :) B.

   Vymazat
 5. Barčo, opravdu smekám ;-) umím si představit, jak se Ti asi div nekouřilo od háčku, s nadsázkou řečeno. A i při tom neustálém počítání. Ale deka je nádherná a to úsilí za to stálo. A kamarádku určitě zahřeje dvakrát tolik, když si pokaždé vzpomene na Tebe, a uvědomí si, kolik jsi dece věnovala času a práce. Krásný den přeji, Lucka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucinko, moc děkuji :) doufám že to tak bude :) já každý večer sedím pod peřinou a háčkuji, když se deka dostala do určité délky, přestala jsem si na gauč tahat peřinu :D Krásný den i tobě B.

   Vymazat
 6. Nádherná deka a červená ji moc sluší! Kamarádka musí být nadšená ... Hezký podvečer přeje Maru

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maru, no s tím jsem trošku bojovala, protože já červenou nemusím :D Ale vím, že Peťa ji miluje :) co bych pro ni neudělala že :D. Hezký večer

   Vymazat
 7. Baru, klobouk dolů :-) Na to bych asi nervy neměla!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Raduško, děkuji moc. Ale neboj, já si to taky myslela ;)

   Vymazat

Okomentovat

Děkuji, že jsi si udělal/a čas okomentovat můj článek. Vážím si toho. Hezký den Barča

Populární příspěvky z tohoto blogu

Háčkované šatičky pro holčičky

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer, šikulky,  teď jsem se trošku víc zaměřila na duhová klubíčka, proto se neozývám tak často.  Některé z vás mají pocit, že mám elektrický háček. Věřte mi, že já mám pocit, že to jde všechno strašně moc pomalu.  A navíc ty velké věci tak dlouho trvají. A je pro mne super zjištění, že nezáleží na délce klubíčka, ale na tom, co zrovna háčkuju.  Pro srovnání, dámské pončo z příze Butterfly 1500 mi zabralo méně času, než mandala, na které zrovna pracuju, která bude z klubíčka 750m.  Dneska se konečně pokusím sepsat návod na dětské šatičky.  Nedávno jsem někde zahlédla diskusi o tom, že jsou všude návody jen na "malé holky".  Vzhledem k tomu, že tady mám teď docela dost klubíček, pokusím se sepsat i návod třeba na šatičky na 11 let?  Budu určitě ráda, když mi napíšete jestli by o to byl zájem.  Já mám doma 2 kluky a nev

Háčkovaný motýlek

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte  přidat ke mně do skupinky Bandorka háčkování KLIK   Krásný podvečer sikulky,  dneska ráno jsem uviděla někde ve FB skupince takové šité motýlky a líbil se mi ten princip, jak moc byly jednoduché a proto jsem se rozhodla, že je zkusím udělat podobně, ale háčkem. Udělala jsem je mnohem menší než byly ty šité, ale právě proto, abych si je mohla pověsit na větvičku. Použila jsem nějaký zbytek příze Alize Bella Batic.  Barvičky mají krásné jemné plynulé přechody a to se mi na motýlkovi moc líbí.  Myslím ale, že je naprosto jedno, jakou přízi použijete.  Prostě využijte nějaké zbytečky.  Háček jsem si vzala č. 2. Tyto motýlky zvládne opravdu i opravdový začátečník.  Není na nich opravdu vůbec nic těžkého.  Použité zkratky: mk ... magický kruh ks ... krátký sloupek pds ... polodlouhý sloupek  ds ... dlouhý sloupek  po ... pevné oko V základu si uháčkujeme dva půlkruhy.  Je

Háčkovaná čepko- čelenka

Pokud si nechcete nechat ujít novinky, pojďte se k nám přidat Bandorka háčkování KLIK   Pěkný podvečer šikulky, dneska jsem pro vás sepsala návod na něco mezi čepkou a čelenkou.  Musím říct, že jsem z výsledku moc nadšená a možná ji udělám i pro sebe.  Čelenky jsou fajn, ale tohle je takové neobvyklé, není to ani čepka na drdol, protože to je o něco nižší. A protože jsem ji chtěla malinko ozdobit a aplikace by se tak úplně nehodila, stáhla jsem ji v jednom místě přízí do mašličky.  Použila jsem novinku od  VlnaHep  přízi Patty a háček č. 4. Přijde mi, že ta příze je krásně pružná a opravdu čepička skvěle sedí.  Myslela jsem, že ji budu muset v horní části zužovat, ale nebylo to potřeba. Skvěle přilnula k hlavě.  Čepičko-čelenka  je cca na obvod 53 cm, ale jak vidíte, na hlavu jsem ji dostala i já (obvod 55cm).  Stačila mi tak půlka klubíčka. Prvně si uháčkujeme lem (od lemu jsem háčkovala poprvé :) 1. řada - uháčkovala jsem si 12